Autor Wiadomość
joda
PostWysłany: Sob 14:48, 06 Lut 2010    Temat postu:

Wszystko co piszesz to prawda tylko, że patrząc na efekty tego co niektórzy "odtwarzają" w japońskich sztukach walki i jaka jest odległość tego od rzeczy które nie są odtwarzane to dochodzę do wniosku, że strach trochę spędzić całe lata na studiowaniu czegoś co może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością bo możliwości aktualnie są mniejsze. Tamci goście co pisali te renesansowe traktaty to mieli możliwość trenowania na polu walki, rywalizacji z równymi sobie i uczenia się od lepszych. My takich możliwości współcześnie nie mamy więc nasze wysiłki by odtworzyć to co oni pisali są skazane na porażkę. Jest tak gigantyczna ilość wiedzy i umiejętności schowanych pod kształtem ruchu że trudno to sobie nawet wyobrazić. A współczesne rekonstrukcje na etapie kształtu utknęły i nawet tego nie są w stanie zrobic. To już lepiej to po prostu od początku opracować jeszcze raz dla jakiejś pożytecznej współczesnej broni typu pałka czy baton bazując na doświadczeniach z przeszłości. Sztuki miecza się nie da zrobić na podstawie książek i bez narażania życia kilku pokoleń ludzi.
Po raz kolejny podkreślam, że to straszna szkoda bo bardzo bym chciał posiadać swoje dany w walce lancą i szablą husarską ale to niestety niemożliwe...
Tomashi
PostWysłany: Wto 9:39, 26 Sty 2010    Temat postu:

joda- teraz dopiero powstają odpowiednie ruchy zajmujące się taką rekonstrukcją, i być może w perspektywie kilku dekad uda się chociaż pewien element dziedzictwa odtworzyć, szczegolnie że chętnych nie brak, a mimo problemow w przekazie, można to i owo wydedukować.

Chociaż fakt, że szermierka mieczami średniowiecznymi, czy innymi rapierami itd. została chociaż utrwalona w traktatach pisanych a polskie sztuki walki, czylli przede wszystkim szabla, już nie. ale taka już natura cywilizacji, technologie cementu też odkryto tysiąc lat po zapomnieniu receptury rzymian.

A problem zaniku dziedzictwa nie omija również japoni. Wiele, ciekawych szkół kenjutsu ot wymarło, zniknęło, bez pozostawienia najmniejszego dziedzictwa w lini. Chociaż to akurat mógł być wyraz ewolucjonizmu w sztukach wal, silniejsze wypierały słabsze. Być może.
dietl
PostWysłany: Wto 0:57, 26 Sty 2010    Temat postu:

nasze kata wszelkich szkol tez sa pewna stylizacja i walki realne zapewne inaczej wygladaly,co stale zreszta podkreslamy.przypuszcam ze byl balagan jak w Jigeiko/z wyjatkiem 8 Danow..../
joda
PostWysłany: Pon 22:35, 25 Sty 2010    Temat postu:

A na naszej stronie to jest nawet tłumaczenie tekstu ARMA o fizyce stosowania miecza/kija Smile bardzo pouczające Smile

Co do techniki... dobrze zrobione kata. Szacun. Ale - ciekawi mnie ile w tym co robią jest tekstu Piotra z Gdanska a ile własnych interpretacji np. na podstawie obserwacji kendo czy innych sztuk (vide atak na głowę z góry znaczy się taki men dla kendoków a kiritskeru dla jodoków).
Co się bezpośrednio tłumaczy na pytanie - ile w tym jest tego jak to wyglądało rzeczywiście a ile chłopaki wymyśliły teraz. Co oczywiście nie oznacza, że wymyśliły źle ale...
ostatnio spotkałem takiego gościa co najpierw się uczył bezpośrednio od instruktorów najwyższej marki a potem spędził jeszcze ze 45 lat na doskonaleniu tego i dalszej nauce samodzielnej albo przez studiowanie traktatów, zapisków i rozmowach z sensei'ami... Nie można się nawet zbliżyć do tego typu znajomości broni czytając słabo zilustrowany tekst w starodawnym języku... To jak nauka chirurgii z ksiązki: medycyna na weekend...
Gdyby było inaczej, gdyby istniała europejska a najlepiej to polska tradycja, nauczyciele, Szkoła, raczej bym nie sięgał po katanę tylko walczył szablą husarską albo karabelą.
No ale ładnie wygląda i na statystów do filmu chłopaki się nadają.
Smutno tylko, że taka piękna tradycja zaginęła i nie ma się tego jak nauczyć...
Tomashi
PostWysłany: Pon 18:46, 25 Sty 2010    Temat postu:

tak, nawet ARMA polska wypuściła doskonały artykuł "bratnie dusze" o podobieństwach technik w dawnych szermierkach japoni i europy.

aha, i polecam zapoznac sie też z innymi filmami na tym profilu youtubowym, też sa filmy w tym guście tylko inne techniki.
dietl
PostWysłany: Pon 15:10, 25 Sty 2010    Temat postu:

to sa GLADIATORES,znana grupa,IMHO bardzo dobra - istotnie wiekszosc ich technik przypomina nasze......
Tomashi
PostWysłany: Pon 12:25, 25 Sty 2010    Temat postu: Kunszt miecza w europie

co prawda nie jest to o mieczu japońskim, ale o dobrym europejskim półtoraku, ale pieknie zaprzecza opiniom, jakoby walka mieczem europejski była prosta napierdzielanką, częsć technik notabene podobna do tych z walk kataną. Smile

http://www.youtube.com/watch?v=HC5FIyfI8TA

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group